Ознака: отворен балкан

„Театар комедија“ гостува во Белград со мјузиклот „Боливуд“

„Театар комедија“ од Скопје, во рамките на иницијативата Отворен Балкан, оствари соработка со Народно позориште од Белград, каде што ќе гостува со мјузиклот „Боливуд“...

Проектот Отворен Балкан најшироко го прифатија шверцерите?!

Не е проблематична само границата на Србија со Косово, како што истакна албанскиот премиер Еди Рама во Скопје. Граничните области на Балканот традиционално се...

Османи: Треба да го преиспитаме учеството во „Отворен Балкан“ ако се...

Ако се докаже дека Србија на било каков начин е вклучена во нападот во Северно Косово, мислам дека треба да го преиспитаме нашето учество...

ГАЛЕРИЈА: Ковачевски и Брнабиќ го промовираа заедничкиот интегриран електронски систем за...

Премиерите на Македонија и на Србија, Димитар Ковачевски и Ана Брнабиќ го промовираа денеска заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините што беше...

Таравари: Отворен Балкан уште повеќе го поларизираше Западен Балкан

Од 2019 година, кога се иницира процесот на Отворен Балкан, континуирано ја изразуваме нашата резервираност за оваа асиметрична, неинклузивна и дупликативна иницијатива. Токму поради...

Во Македонија расте довербата во иницијативата Отворен Балкан

Анкета на Институтот за политички истражувања - Скопје За 21 процентен поен порасна поддршката за регионалната иницијатива Отворен Балкан, од 42,4 на 63,3 отсто, покажува...

Отворен Балкан – директен мост кон целосната европска интеграција

Земјите од Отворен Балкан ќе треба да го заменат, прошират и надградат преговарачкиот процес со Европската Унија со меѓусебен преговарачки процес каде што јасно...

„Отворен Балкан“ не е замена за ЕУ, туку средство за забрзување...

Јас лично ја поддржувам иницијативата „Отворен Балкан“ од проста причина што секоја иницијатива, која води кон регионален развој, за мене е прифатлива, изјави премиерот...

Гир: Регионалните иницијативи не се алтернатива за членство во ЕУ

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир, на денешниот панел „Регионалните иницијативи и европската интеграција“, рече дека регионалните иницијативи не се алтернатива за членство во ЕУ,...

Забрчанец: „Отворен Балкан“ е забрзувач на македонската и регионалната евроинтеграција

Иницијативата „Отворен Балкан“ не само што ја забрзува нашата евроинтеграција, туку и создава услови заедно со земјите од регионот практично да спроведуваме дел од...