Ознака: ослободување

Битола одбележува 79 години од ослободувањето

Денеска Битола одбележува 79 години од  ослободувањето. Во чест на прославата на 79 годишнината од  ослободувањето на Битола, во изминатите неколку дена во градот...

Прилеп одбележува 79 години од ослободувањето

Со оддавање почит на паднатите борци во НОБ, градот првоборец, Прилеп, денеска го одбележува 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето од фашистичкиот окупатор. По тој повод,...

Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели, истакна Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите словенски браќа и дека...

Прилеп го одбележува денот на ослободувањето

Со полагање на цвеќиња на спомен обележјето на Методија Андонов Ченто, на Кузман Јосифоски -Питу, на Могилата на непобедените, на спомен-обележјето на Песјобрдце, делегации...

Заев: Нека ни е честит и вековит 13 Ноември

Зоран Заев, македонскиот премиер, на својот „Фејсбук” го честиташе 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје. – Скопје памети многубројни закани и природни катастрофи, но...

Престолнината на Македонија е ослободена

На 14 ноември 1944 година, весникот, „Нова Македонија“, на своите страници го објави прогласот на Градскиот народноослободителен одбор во кој беше истакнато дека „Скопје,...

Брејвик бара да биде ослободен

Норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик ќе биде сослушан на суд во врска со неговото барање за помилување. Брејвик беше осуден за детонација на автомобил-бомба...

Зеленски: Го одбројуваме времето до ослободување на Крим

Повеќе од седум години по руската анексија на Крим, украинскиот претседател Володимир Зеленски на меѓународниот самит истакна дека тој црноморски полуостров и припаѓа на...

Македонија меѓу земјите кои бараат ослободување на Навални

На заедничката изјава на Советот за човекови права, со која се повикува Руската Федерација за итно и безусловно ослободување на Алексеј Навални и сите...

Ќе се случи ли ослободување на образованието?

Министерката Мила Царовска вели дека департизацијата е процес на трансформација на општеството, а ослободување се случува и во образованието. Дека и тоа е во...