Ознака: операции

Во Германија ќе се користат дронови за итни медицински операции

Дроновите наскоро ќе најдат своја примена во медицината на територијата на Берлин. Беспилотните летала ќе поврзат 13 болници со централна лабораторија во главниот град...

Меџити ги повика хирурзите да го следат примерот на колегите во...

За да се намалат листите за операција Министерот за здравство Фатмир Меџити ги повика македонските хирурзи да го следат примерот на колегите од Ниш, Србија,...

Оперирани четворица застрелани во училиштето во Белград, лекарите велат дека состојбата...

Милика Ашанин, директор на Универзитетскиот клинички центар на Србија изјави дека се завршени трите операции на четворицата повредени, од кои тројца ученици и наставник,...

Паравоени организации за специјални операции во Бугарија

Софиското обвинителство ѝ нареди на тамошната контраразузнавачка служба да започне истрага за основано осомничена активност од група на лица, која, според сомневањата на надлежните...

Сајбер-оружјето како закана за нуклеарните операции

Со крајот на Студената војна, улогата на нуклеарното оружје во заштитата на безбедноста почна да се намалува, покрај драматичното намалување на повеќето нуклеарни арсенали,...

Робот успешно изврши операции на свињи

Роботот наречен СТАР изврши операции на животни со минимална човечка помош. Станува збор за паметен автономен робот, кој успешно изврши лапароскопска операција на четири...

Шеснаесетгодишна Кинезинка е најмладата зависничка од естетски операции

Една шеснаесетгодишна девојка од Кина досега имала над 100 естетски операции за да го подобри својот изглед. Зоу Чуна, млада кинеска инфлуенсерка, својата кариера...

Социјалните мрежи ја зголемуваат желбата за естетски операции

Прегледувањето на фотографиите на социјалните мрежи ја зголемува желбата за естетски операции кај помладите жени, покажа најновото истражување, објавено во списанието „Карент сајколоџи“. - Студијата...

Масовни операции за откривање крадци на уметнички дела

Бројката на апсења и на пронајдени предмети што се вратени во музеите ги покажува обемот и дострелот на недозволената трговија со антиквитети, каде што...

Операциите за промена на полот на државна сметка

Трошоците за операција за промена на полот за тарнсродовите лица во иднина ќе бидат покриени во целост од Фондот за здравствено осигурување на Црна...