Ознака: опасност

Ангелов: Отстранета опасност за граѓаните кои минуваат под плоштадот Скендер Бег

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов информира дека тротоарот што минува под Стоковната куќа „Мост“ и плоштадот „Скендер бег“ е небезбеден...

Звукот од петарди предизвикува трауми кај децата со аутизам – и...

Звукот од петарди и пиротехника предизвикуваат разни трауми кај децата со аутизам и потешкотии во развојот, предупредуваат стручните лица и родителите на овие деца....

Златна стафилокока и пневмокока први по опасност меѓу наjчестите бактерии –...

Бактериските инфекции втора водечка причина за смрт во светот, по срцевите заболувања Бактериските инфекции се втора водечка причина за смрт во светот по срцевите заболувања,...

„Сквид гејм“ пак создава паника: Ваквите реални шоуа се деструктивни за...

Навидум обични детски игри играат натпреварувачите во популарната јужнокорејска серија „Сквид гејм“ („Игра на лигњи“). Меѓутоа, оној што губи – умира. Серијата, којашто се...

Дроновите нова реална воздушна опасност?

Според мислењето на Заедничкиот центар за компетентност на воздушната моќ (ЗЦКВМ) со седиште во Германија, како составен дел од безбедносните сили на НАТО, „воените...

Вселенскиот отпад станува опасност за планетата

Во иднина може да зачестат уништувањата на нефункционалните сателити што може да го отежни патот до Меѓународната вселенска станица, наведува Ребека Хајлвејл од „Вокс“ Последното...

Голема Богородица ги најавува славите

Со Голема Богородица практично почнуваат есенско-зимските слави, кои траат до почетокот на февруари, а месечно има и по неколку такви денови, во кои традиционално...

Прогонот не е единствената опасност за Авганистанците

Иако сегашниот приоритет е евакуација на ранливите групи, заканата од глад за милиони Авганистанци е уште еден голем предизвик за земјата. Гладот ​​се заканува со...

Искршените штици и шајки нема веќе да бидат опасност за детските...

ОМИЛЕНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ЖЕЛЕЗАРА ТЕМЕЛНО ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРА За ова игралиште веќе имаше предвидено негово целосно реконструирање и поставување ново детско игралиште,...

УНЕСКО препорача Охрид да се стави на листата на светско наследство...

Центарот за светско наследство на УНЕСКО го објави извештајот на 125 страници на Реактивната мониторинг-мисија, која го посети Охридскиот Регион во јануари минатата година....