Ознака: одмазда

Oчекувајте разорувачки удар на одмазда доколку Западот го поддржи нападот на...

Секој украински удар поддржан од Западот врз мостот на Крим или самиот Крим ќе добие одговор со силен одмазднички удар од Русија - изјави...

Потреба за одмазда – наместо дух на пријателство

За разлика од Елисејскиот договор, договорите од Преспа и од Скопје не се правени во духот на меѓусебното помирување, пријателство, разбирање, соработка и блискост....

Одмазда на историјата

Низ целиот свет, историјата се враќа со одмазда. А Македонија, како по обичај, не е подготвена. Ние ја игнорираме важноста на историјата на наш...

Политичка правда или епска одмазда?

- Да се биде храбар и да се пишува вистина - иако таа се потиснува! - Да се биде умен за таа (вистината) да се...

Папата Франциск: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Папата Франциск ја спореди пандемијата на коронавирусот со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските...

Бомбите од нашата улица

Поставената бомба близу автомобил на паркингот спроти уметничкото училиште, зад Млин Балкан, ги вознемири граѓаните. И покрај тоа што многумина се обидуваат да го...

Исламска држава повикува на одмазнички напади поради убиството на ал-Багдади

Исламска држава (ИД) потврди дека нејзиниот водач Абу Бакр ал-Багдади е убиен во напад на американските сили во североисточна Сирија и го најави својот...

Новите царини на САД отвораат фронт за уште една трговска војна

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави воведување на 25 проценти царини на европските производи: француските вина, италијанското сирење и вискито од шкотско потекло,...

Иранската револуционерна гарда вети одмазда за нападот на парадата

Иранската револуционерна гарда денеска вети одмазда на „смртоносен и незаборавен“ начин за нападот врз воената парада во кој загинаа 25 луѓе, меѓу кои и...

Далиќ: Бог ни даде шанса за одмазда

Хрватскиот селектор Златко Далиќ, по победата над Англија (2:1) и пласманот во финалето на Светското првенство рече дека неговиот тим има шанса да ја...