Ознака: одлука

Прва одлука на ЕП со помош на „поврзана топка“

Оваа технологија може да им помогне на службените лица на ВАР да го идентификуваат секој допир на топката, намалувајќи го времето за решавање случаи...

Калевска-Ванчева: Со одлука на Владата, укинато е спојувањето на концесиите за...

Интересите на граѓаните, остануваат врвен приоритет за парламентарното мнозинство и Владата предводена од СДСМ. Со одлука на Владата, укинато е спојувањето на концесиите за рудникот...

Влада: Обврска за пекарите да го произведуваат и ставаат во промет...

Владата на синоќешната седница донесе Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите,...

За власта со одлуката на ЕСЧП за аболицијата на Иванов победила...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) вчера ја отфрли како недопуштена, жалбата за поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016...

Влада усвои преговарачка структура за преговорите со Европската Унија

Владата денеска одржа тематска едница, на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата, присуствуваше и се обрати и шефот на Делегацијата на...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија на територија...

Владата денеска ја одржа 74-тата седница на која донесе одлуки за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град...

МОН ја поздрави одлуката на СОНК да го стави штрајкот во...

Министерството за образование и наука (МОН) попладнево ја поздрави одлуката на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) да го стави штрајкот во мирување. –...

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе започне денеска во 13 часот според соопштение од владините служби на дневен ред пред министрите за разгледување, ќе се најде...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе има нови мерки...

Комисијата за заразни болести деновиве треба да ја анализира состојбата со ковид-19 и ќе одлучи дали ќе има нови мерки во пресрет на празничните...

Во Битола донесена одлука за основање јавно претпријатие за автобуски превоз

На денешната седница, Советот на Општина Битола, во отсуств на опозицијата донесе одлука за основање на заедничко јавно претпријатие за превоз на патници. Ова...