Ознака: обраќање

Последното обраќање на Горан Стефановски за „Идадија“

„...Блузот и кафеаната ’Идадија’ ни укажуваа на фактот дека светот е голем, убав и суров, маалски универзитет - таму се држеа лекции што не...

Заев: Прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во ЕП

Премиерот Зоран Заев вчера се обрати пред Европскиот парламент по покана од неговиот претседател, Антонио Тајани. Тоа, како што истакна Заев, беше прво обраќање...

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во обраќање пред јавноста порача дека со договорот со Грција се брише државноправниот континуитет на РМ, нагласувајќи дека овој договор...

Могерини: Чистата препорака е заслуга на Владата, но и на соработката...

Чистата препорака на Европската комисија е резултат на напорите на Владата, но и на соработката на опозицијата, истакна денеска високата претставничка на ЕУ за...

Обраќање на Могерини во македонското Собрание

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците...