Ознака: нуркачи

ЦУК: Ангажирани нуркачи за под вода да се утврди состојбата на...

Центарот за управување со кризи, повикувајќи се на информации од Македонски железници, утринава информира дека покрај експертите од Градежен факултет, ангажирани биле и нуркачи...

Професионална екипа од „Амфора“ од Охрид го развиори македонското знаме во...

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид го развиори македонското знаме во морето кај популарниот туристички центар Хургада во Египет. Нуркањето во Црвено Море...

Подводен робот би можел да ги замени нуркачите во опасните операции

Научниците од универзитетот ЕТХ во Цирих, кои работат со компанијата „Тетис роботикс“, развија подводен робот што може да се користи во ситуации премногу опасни...

Прв Конгрес на македонските нуркачи во Охрид

Во организација на клубот за подводни дејности „Охрид“, викендов во Охрид ќе се одржи првиот Конгрес на нуркачи во Македонија. – Конгресот има за цел...

Блесна подводната новогодишна елка во Охридско Езеро, ја украсија нуркачите на...

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ традиционално, 19-та година по ред, ја накитија новогодишната елка под вода кај Заливот на Коските во Охрид. На уникатен начин...

Од Охридското Езеро извадени над 200 потонати рибарски мрежи

Преку спроведена акција од Охридското Езеро беа извадени вкупно 230 потонати рибарски мрежи со должина од околу 12 километри. Станува збор за потонати мрежи, кои...

Ранет делфин побара помош од нуркачите

Снимката на делфин што се наоѓа во тешка ситуација и одлучи да им ја даде својата доверба на нуркачите со надеж дека ќе му...

Ловци на богатство трагаат по потопени антички бродови во Албанија

Почивале со векови на дното на Јадранското и Јонското Море, полни со богатство и обложени со школки, бродските остатоци покрај албанскиот брег сега се...

Ситуацијата на децата во пештерата во Тајланд влошена, спасувачи волонтери направиле...

Ситуацијата со децата заглавени во пештерата на Тајланд е влошена откако за време на операција за спасување, спасувачите волонтери ненамерно впумпале дополнителна количина вода...

Извлечено возило од езерото Калиманци

Специјалната нуркачка екипа на Министерството за внатрешни работи попладнево од езерото Калиманци извлече возило марка „Ауди“. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова потврдува дека од вчера...