Ознака: нуклеарни подморници

Кина e загрижена поради намерата на Австралија да набави нуклеарни подморници

Кина е длабоко загрижена поради најавата на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за планот на Австралија за набавка на подморници на нуклеарен погон,...

Пактот за нуклеарните подморници го води западното трио по опасен пат,...

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека трите земји ја игнорирале загриженоста на меѓународната заедница. Портпаролот Ванг Венбин изјави дека Кина и САД ја...

Русија ја зајакнува флотата со две нуклеарни подморници

Русија планира својата флота годинава да ја зајакне со две нуклеарни подморници, потврди рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Подморниците „Казан “ и „Принц Владимир“...