Ознака: Нов бран

Во Србија „експлодира“ бројката на новозаразени, медиумите предупредуваат на нов бран

По појавата на делта-сојот во Србија, тамошните експерти предупредуваат дека епидемијата ќе зададе уште еден „удар“, а според пишувањето на Б92, се чини дека...

Носи ли опуштеноста ризик од нов бран и кај нас

Делта-сојот го враќа карантинот во Европа Ширењето на делта-сојот веќе ги враќа рестрикциите кај некои држави, каде што има и огромен процент на вакцинирани. Македонија,...

Филипче: Да ги искористиме одговорно празниците, да не дозволиме нов бран...

Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати. Сепак, искуството ни покажа дека таа многу брзо може да се дестабилизира доколку не се...

На Словенија ѝ се заканува нов бран од пандемијата

И покрај тоа што дозволи работа на средните училишта и најави полабава работа на угостителите, владатa во Словенија предупредува дека епидемијата се влошува. Една година...

СЗО: Носете маска на божиќните прослави, можен е нов бран на...

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика Европејците да носат маски на семејните божиќни собири, објави Би-би-си. Со оглед на тоа што стапката на пренесување на...

Италија ќе ги следи отпадните води заради рано предупредување за нов...

Италија планира да ги следи отпадните води низ целата земја за евентуално рано предупредување за ширење на нов бран на коронавирус, објави Националниот здравствен...

Јужна Кореја ги врати рестриктивните мерки

По појавата на ново жариште на коронавирусот, што предизвика страв од нов бран, Јужна Кореја денеска повторно активира низа мерки во борба против ковид-19. Во...

Цел Вухан оди на тестирање во „десетдневната битка“

Милиони луѓе во Вухан ќе бидат тестирани за ковид-19, откако во овој кинески град се појавија нови случаи и покрај 76-дневната изолација која имаше...

Европската комисија: Постои можност за нов бран на коронавирус

Европскиот центар за контрола и превенција на болести наведува во извештај за проценка на ризикот дека земјите-членки на ЕУ треба да работат на подготовки...

Сеул ги затвора баровите и ноќните клубови поради страв од нов...

Сеул нареди затворање на баровите и ноќните клубови, поради појава на нови случаи, што предизвикува стравувања од повторно ширење на инфекцијата, која досега беше...