Ознака: новороденче

Комисија ќе утврдува дали имало пропусти во лекувањето на починатото новороденче...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе иницира формирање на комисија со цел да се утврди дали имало пропусти во начинот на лекување на родилката...

МЗ: Суспендирана акушерка што ненамерно пресекла дел од палец на новороденче...

На одделот за новородени деца при Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, акушерка во текот на испис на новороденче ненамерно пресекла мал...

Најнови препораки за бањање на новороденче

Едно од првите прашања од нашите родилки е токму околу најновите препораки за бањањето на нивното новороденче. Токму околу тоа треба да разјасниме на...

Уредно била водена медицинската документација за починатото новороденче од Прилеп, покажала...

Не се констатирани недостатоци од наша надлежност. Односно, медицинската документација и во прилепската болница и во Клиниката за детски болести од Скопје е уредно...

Во Битола почина новороденче, ќе се испитуваат причините за смртта

Во Клиничката болница во Битола се случи нова трагедија. Мајка на 24 годишна возраст го изгуби своето новородено бебе. - Денеска сум во Битола по...

Најмалата хероина во 2021-та, бебето Бехра родено 665 грама на ГАК,...

Нашата најмала хероина во 2021 година, велат од ГАК, денеска првпат ќе влезе во својот дом во велешкото село Јаболчиште, по 2 месеци и...

Новороденче почина во својот дом

Бебе на возраст од околу еден месец починало во домот во Шуто Оризари. „На 10.10.2021 во 10.00 часот било пријавено дека во дом на подрачјето на...

Намален бројот на новороденчиња

Според податоците на Државниот завод за статистика, во Македонија минатата година се родени вкупно 19 167 деца, од кои живородени се 19.031, а 136...

Србинка заврши во притвор со новороденчето

Триесет и седумгодишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска банда од...

Во Хрватска 49 нови случаи, меѓу нив и новореденче

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 49 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало, соопшти Националната канцеларија за цивилна заштита. Во Загреб...