Ознака: НБА-лига

Шампионот Денвер елиминиран

КОШАРКА - НБА-ЛИГА Кошаркарите на Минесота се пласираа во финалето на плејофот на Западната конференција во НБА-лигата, откако во мајсторката го елиминираа актуелниот шампион Денвер,...

Далас со голем пресврт се пласира во финалето на Западот

Далас ја победи Оклахома со 4-2 во победи и во финалето на Западната конференција ќе игра со Денвер или со Минесота. На Истокот, пак,...

Комплетирани се составите за олстар-натпреварот

КОШАРКА - НБА Една недела по објавувањето на првите петорки на Истокот и на Западот, НБА-лигата ги објави и имињата на 14 резервни кошаркари за...

Мелоун: Не се задоволуваме со една титула, сакаме повеќе

КОШАРКА - ДЕНВЕР Е НОВ ПРВАК НА НБА-ЛИГАТА Јокиќ е прогласен за најкорисен играч (МВП) на финалната серија, тој е и првиот центар што по...

По четири меча, само Филаделфија се пласира понатаму

КОШАРКА - НБА-ЛИГА Голден стејт израмни на 2-2 во победи во дуелите со Сакраменто во првото коло на плејофот во кошаркарската НБА-лига, со победата дома...

Мичел седми играч со барем 70 поена, Чембрлен и понатаму е...

Мичел со 71 поен во победата на Кливленд над Чикаго стана седмиот кошаркар во НБА-лигата што постигнал барем 70 поени на еден натпревар. Само...

Леброн Џејмс продолжува да го зголемува рекордот на заработка

НАЈПЛАТЕНИ КОШАРКАРИ ВО НБА СПОРЕД „ФОРБС“ Откако освои четири титули во кошаркарската НБА-лига и четири награди МВП (најкорисен играч), да не зборуваме за заработка од...

Тројката ја моделира кошарката веќе 43 години

Постојат разни мислења за тоа дека се потребни реформи, од поместување подалеку на линијата за тројка, до некои необични предлози. „Сметам дека тројките се...

Четврта титула за Голден стејт за осум години

КОШАРКА – НБА-ЛИГА Во финалната серија, Голден стејт го совлада Бостон селтикс со 4-2 Голден стејт ја освои четвртата шампионска титула во НБА-лигата во последните осум...

Мекгрејди лансира уникатна кошарка еден на еден

Поранешниот олстар-кошаркар од НБА-лигата, Трејси Мекгрејди, откри дека има планови да создаде нова кошаркарска лига наречена OБA (Ones Basketball Association), која треба да биде...