Ознака: Нации

Обединетите нации го прогласија 25 мај за Светски ден на фудбалот

Денот ја одбележува 100-годишнината од првиот меѓународен фудбалски турнир во историјата со претставување на сите региони, кој се одржа на 25 мај 1924 година...

Што (о)стана од суверената еднаквост на државите

Познавачите и експертите посочуваат дека доколку се земат предвид случувањата на меѓународната политичка сцена во изминативе неколку децении, очигледно е дека Обединетите нации неуспешно...

Обединетите нации одбележуваат 77 години постоење

Сепак и покрај декларативните заложби и програмски цели како мирољубива, демократска и прогресивна организација, ОН се исправени пред мноштво предизвици на глобален план. Тоа...

Шпанија финалист, сопирајќи три серии на Италија

Шпанија ја совлада Италија со 2-1 и ја прекина нејзината низа од 37 меча без пораз, а за „азурите“ тоа беше првиот пораз во...

Како економскиот интерес на сериозни држави совладува ковид-пречки во интерес на...

И покрај предвидувањата од почетниот период на глобалната економска криза, кинеските синџири на снабдување на германската економиja сѐ уште опстојуваат. И обратно, опстојуваат и...

Нов решавачки меч за Македонија, сега за пласман во лигата Б

На еден меч сме до првото место, ќе сториме сѐ за да го добиеме или да ремизираме и на најдобар можен начин да ја...

Јакнење и обнова на Обединетите нации

Зголемениот национализам претставува значителен ризик по структурата и институциите на системот на ООН, кои се суштински, но имаат потреба од обнова и заживување, а...

Лигата на нации останува во календарот

Есенва би можеле да се играат по три наместо по два меча во проширените термини за меѓународни натпревари Европската фудбалска унија (УЕФА) ја разгледува можноста...

Лига на нации – многу повеќе од само алтернативен пат до...

Новото натпреварување на УЕФА ќе пополни голем дел од досега слободните термини за пријателски мечеви, па репрезентациите ќе добијат повеќе компетитивни натпревари со селекции...

Гутереш на средба со Трамп за состојбата на Блискиот Исток и...

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш синоќа во Вашингтон имаше средба со американскиот претседател Доналд Трамп. - Двајцата разговараа за состојбата на Блискиот Исток...