Ознака: надворешна политика

Вистината треба да биде и јасна и гласна

Неопходно е македонската позиција погласно и почесто да се слуша во ЕУ Почнувајќи од Хрватска и Словенија, кои сега се членки на Унијата, но со кои...

Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва според новата руска стратегија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го идентификува Западот како...

Германија не повикува на револуција, а може многу да научи од...

По претставувањето на феминистичка стратегија за надворешната политика Германските министерства за надворешни работи и за развојна помош сакаат да ја поддржат позицијата на жената во...

Со францускиот предлог ја извлековме државата од балканскиот вртлог, порача Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција даде отчет за сработеното во двегодишниот мандат како министер, при што се осврна на петте...

И Македонија почувствува дека ништо не ја обесхрабрува шатл-дипломатијата на Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон неодамна направи храбар напор да посредува помеѓу рускиот претседател Владимир Путин и Западот за излез од ќорсокакот на границата со...

Бугарските дипломати ги бранат позициите кон Македонија, а не државниот врв

Според долгогодишниот бугарски дипломат Мирослав Зафиров Долгогодишниот бугарски дипломат и експерт за Блискиот Истои и Израел, Мирослав Зафиров, во анализата за бугарскиот медиум „БГНЕС“ вели...

Димитров ја почнува балтичката турнеја

Вицепремиерот за економски прашања, Никола Димитров, денеска во Летонија ја почнува балтичката турнеја. Во рамки на денешната посета на Летонија, Димитров ќе оствари средби со...

За новата стратегија во надворешната политика ќе се консултираат и граѓаните

Министерството за надворешни работи започнува нова доктрина на работата на дипломатијата поставена на три столба, која треба да резултира со нова десетгодишна надворешна политичка...

Дали САД се дораснати за одговор на кинеската иницијатива „Појас и...

Интересно прашање што сега се актуализира е што можат да понудат САД во натпреварот со кинеските инвестиции, сметаат Џенифер Хилман и Дејвид Сакс од...

Новите црногорски лидери: Нема да ги менуваме симболите и надворешната политика

Лидерите од трите коалиции кои освоија мнозинство на изборите во Црна Гора денеска потпишаа постизборен договор, ветувајќи дека новата влада нема да покрене иницијативи...