Ознака: МКС

Претседателот на МКС бара апсење на Нетанјаху и на лидерот на...

Седум месеци од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас предизвикан од терористичките напади на палестинската воена организација, претседателот на судот во Хаг смета...

Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас,...

Барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд да се издаде налог за апсење на израелските лидери е безобразно и САД не се согласуваат со...

Ганц: Одлуката на МКС е злосторство од историски размери

Израелскиот министер и член на воениот кабинет, Бени Ганц, денеска ја осуди одлуката на главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, да...

САД ја отфрлија можноста Меѓународниот кривичен суд да го истражува Израел

Белата куќа синоќа соопшти дека е против истрагата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за акциите на Израел во Појасот Газа, јави ДПА. Портпаролката на Белата...

Кан: Повод за налогот за апсење на Путин од МКС е...

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим Кан, денеска изјави дека Судот мораше да преземе акција против рускиот претседател Владимир Путин за наводните...

Русија со кривична постапка против МКС одговори на гонењето на Путин

Рускиот истражен одбор денеска соопшти дека отворил кривична постапка против обвинителите и судиите на Меѓународниот кривичен суд, кои во петокот издадоа налог за апсење...

Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија, порача Захарова

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави денеска дека одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија и дека секој...

Зеленски од Меѓународниот кривичен суд бара истрага и за „целокупниот руски...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се залага сите оние кои ја планирале, одобриле и извршиле руската воена интервенција врз Украина да одговараат пред меѓународниот суд. -Ќе...

Гутереш побара од Русија да соработува со Меѓународниот кривичен суд

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за време на престојот во Украина го посети градот Буча. Тој ја повика Русија да соработува со Меѓународниот...

Меѓународниот кривичен суд почна истрага за воени злосторства во Украина

Меѓународниот кривичен суд (МКС) ќе се приклучи на тимот на ЕУ формиран минатиот месец за да ги испита наводите за воени злосторства во Украина. Обвинителот...