Ознака: Министерство за земјоделство

МЗШВ има еден случај од ОЛАФ, вреден 660.000 евра, за обезбедување...

Проект од 2015 година, вреден 660.000 евра, за софтвер во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), е случајот за кој Европската канцеларија за...

Протестите на тутунарите во мирување до средбата во Министерството за земјоделство

По денешната средба на тутунарите со министерот за земјоделство Ајранит Хоџа во Прилеп, протестите се ставени во мирување до петок, кога треба во Министерството...

Министерство за земјоделство: Ја следиме состојбата со откупот на грозјето

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека континуирано ја следи состојбата со откупот на грозјето и откупните цени. Во овој период се врши...

Со изградбата на системот „Равен – Речица“ ќе се обезбеди поконкурентно...

Државниот секретар од Министерството за земјоделство, Нефрус Челику, заедно со министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија,...

Русија ја укина забраната за увоз на коскесто овошје од Македонија

Почнувајќи од 27 мај, Русија целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје од нашата земја, соопшти Министерството за земјоделство. Конкретно, од понеделник...

Николовски: Ги преземаме сите мерки за заштита на пчелите и развој...

Од оваа година за прв пат и земјава се вклучи во одбележување на Светскиот ден на пчелата. По тој повод, денеска министерот Љупчо Николовски...

Досега откупени 90 отсто од договорените количини на тутун

Откупот на тутунот од реколтата 2018-та е при крај и досега се откупени 90 проценти од договорените количини. Од Министерството за земјоделство информираат дека...

Догодина по 20.000 евра поддршка за младите земјоделци

Не по 10.000, туку по 20.000 евра поддршка ќе добиваат младите земјоделци од идната година, најави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. На промоцијата на првиот...

Нов оглас за закуп на 834 хектари државно земјоделско земјиште

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) објави нов јавен оглас за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до три хектари со кој...

Николовски: Словенија важен трговски партнер, работиме на зголемување на трговската размена

Потенцијалите на македонското земјоделско производство, поддршката и можностите за инвестирање во агросекторот и останатите области во Македонија, како и туристичката понуда на државава, се...