Ознака: Министерството за здравство

Пациентот од Берово на Ургентен во Скопје бил примен во многу...

Пациентот од Берово на 23 август е префлен од Клиничката болница во Штип во многу тешка состојба и на респиратор, со знаци за тешка...

Почина 26 годишна родилка, со претходна тешка здравствена состојба

Министерството за здравство информира дека синоќа на ЈЗУ СБГА „Мајка Тереза“ - Чаир починала родилка на 26 години, на која со царски рез и...

Вчера се вакцинирале 17.099 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 652.340 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.398 граѓани, а...

Вчера втора доза вакцина примиле 13.027 граѓани

Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб-платформата vakcinacija.mk е 440.213 граѓани, информираат од...

(Видео) Рашела Мизрахи: ВМРО ДПМНЕ бара итно одложување на пописот

На денешниот протест пред Министерството за здравство се обрати пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, која истакна дека поради епската неспособност на власта Македонија се...

Епидемиолошката состојба е сериозна

Министерството за здравство предупредува дека епидемиолошката состојба е сериозна и апелира до училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести...

137 нови случаи на ковид-19 во земјава, оздравеле 58 пациенти, почина...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-19,...

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6,...

Воведени три нови типови инсулин со сертификат за квалитет

Во изминатиот период се направени суштински реформи во здравствениот систем за обезбедување најквалитетен третман за пациентите со дијабетес мелитус и други ендокринолошки заболувања, соопшти...

Воено-медицински тимови на АРМ ќе помагаат при земање брисеви за ковид-19

Министерството за здравство информира дека Армијата со поддршка се вклучи во тестирањето на граѓаните од коронавирусот. Тим од техничкиот персонал од Воено медицинскиот центар...