Ознака: медена земја

Екипата на „Медена земја“ тврди дека Атиџе не е заборавена

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата коишто се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без никаква помош. Со тоа,...

Новата колекција на „Кензо“ со пчеларски мотиви од „Медена земја“

Дизајнерот Оливеира Батиста објаснува дека сликата на пчеларката била првото нешто што му се појавило пред очи во моментот кога помислил на договорот помеѓу...

„Медена земја“ инспирација за пролетна колекција „Кензо“

Инспирирана од македонскиот документарен филм „Медена земја“ француската модна куќа „Кензо“ ја претстави својата нова пролетна колекција на спектакуларно шоу, кое изгледаше како да...

Прекршеното правило ги задржа филмаџиите три години во „Медена земја“

Кога продуцентот Атанас Георгиев и режисерите на „Медена Земја“ Љубомир Стефанов и Тамара Котевска се вратија на местото каде што беше сниман нивниот документарен...

ФОТОВЕСТ: Атиџе ја сними песната „Покрај река Брегалница“

Атиџе Муратова од документарниот филм „Медена земја“ ја сними својата песна „Покрај река Брегалница“. За ова информираше на својот твитер-профил кинематографот Самир Љума, кој сподели...

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови проекти

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за оскар „Медена земја“, се подготвуваат за неколку нови проекти, пишува...

Медена земја, но не за македонскиот јазик

До кога македонскиот јазик ќе биде странски јазик за нашите филмови. Уште едно омаловажување на нашиот македонски јазик и сценарија со обичаи и мотиви...

Филм што ни го обезбеди најубавиот можен епитет – медена земја

Македонскиот кандидат во две категории, за документарен и за филм од странско говорно подрачје, „Медена земја“, иако не успеа да се закити со статуетка,...

Горди и без статуетката!

Јужнокорејската трагикомедија „Паразит“ е голем победник на 92-то издание на американските филмски награди „оскар“, Хоакин Феникс во машка и Рене Зелвегер во женска конкуренција...

Екипата на „Медена земја“ не е разочарана што не зема „оскар“

Продуцентот на филмот „Медена земја“, Атанас Георгиев, на денешната прес-конференција рече дека екипата не е разочарана што не ја доби статуетката „оскар“ ниту во...