Ознака: медал

Трајковски: Моја цел е секогаш да го дадам максимумот и да...

Во финалето резултатот со Ерменецот Нерсисјан беше нерешен, 3-3, но противникот го освои златото, поради правилото „прв до освоен поен“, а Трајковски освои сребро КАРАТЕ...

Ердоган со медал им се заблагодари на македонските спасувачи за пожртвуваноста...

Заменик-директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Зулфиќар Зејнулаи, во име на Македонија денеска го прими Врховниот државен медал за пожртвуваност од претседателот на...

Македон се пофали со сребрениот медал од меѓународниот натпревар „Математика без...

Осумгодишниот генијалец од Тетово, Македон Димтровски, се фотографираше со сребрениот медал добиен на годинешниот натпревар „Математика без граници“. Македон е мал генијалец: Решава задачи за...

Златен медал за македонскиот карате-тим на Универзијадата во Полска

Машката екипа на македонската универзитетска карате репрезентација освои злато во борби на Европската Универзијада во Лоѓ, Полска. Карате-тимот составен од Петар Заборски, Петар Спасеновски,...

Бронзен медал за Арсовски

Македонскиот боксер стигна до медалот победувајќи ги Словакот Матуш Јаницек и Гркот Ремус Велис БОКС - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИНЦИ Македонскиот боксер Петар Арсовски (категорија до...

Златен медал за Егоров

БОРЕЊЕ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО БУДИМПЕШТА Македонскиот борач во слободен стил Владимир Егоров (категорија до 57 кг) го освои златниот медал на Европското првенство (ЕП)...

Неделковски беше блиску до медал во кати

Во вкупниот пласман тој го освои одличното седмо место. На СП 2021 останува уште екипниот настап во машка и во женска конкуренција, во борби,...

Време е за нов олимписки медал!

По најновиот успех на таеквондистот Дејан Георгиевски треба да биде јасно дека само со тимска работа, почитување, скромност, спортско однесување, дисциплина, голема борбеност, труд,...

Португалците сонуваат медал од СП 2021

Португалија ќе се врати на светската ракометна сцена по 18 години, од своето претходно учество на СП 2003 РАКОМЕТ Селекторот Пауло Переира верува дека ракометната репрезентација...

По 10 години Русинките повторно се во трка за медал

Русија е рекордер со четири титули на светските првенства во ракомет за жени Ракометните селекции на Норвешка и на Холандија од групата 1 и репрезентациите...