Ознака: Маврово

Врне снег на Попова Шапка, Стража и Маврово

Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража. Во Маврово врнежите се помешани од дожд и...

Уставниот суд поведе постапка за урбанистички планови во Маврово

Уставните судии на денешната седница дискутираа по два предмети по поднесени иницијативи за оценување на уставност и законитост. Уставниот суд одлучи да поведе постапка за...

Се бара решение за мечките што пустошат по имотите на граѓаните

Општина Маврово и Ростуште: Интересна средба меѓу институциите и граѓаните заради решавање на проблемот со агресивните диви животни Сѐ позачестените случаи на влегување на мечки...

Кошаркарите од Маврово тргнуваат кон ЕП 2025

Нормално, пласман на едно ЕП по пауза од десет години би бил успех за оваа репрезентација. Ќе работиме една недела во Маврово. Нема да...

Распишани се избори за градоначалници на Маврово и Ростуше и на...

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери врз основа на Изборниот законик, денеска распиша избори за градоначалници на Општините Маврово и Ростуше и...

Без дијаспората не можат да изберат градоначалник

Изборите требаше да се повторат на 17 април, но Државната изборна комисија пред извесно време ја запре постапката откако опозициското ВМРО-ДПМНЕ одби да назначи...

Обвинение против Косовци кои нелегално граделе бунгалови во Маврово

Гостиварското Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против две физички и едно правно лице за кривично дело бесправно градење, во Маврово. Обвинетите, татко и ќерка, државјани...

Најмногу снег во Маврови Анови, најстудено на Попова Шапка

Во Маврови Анови наврна најмногу снег или 52 сантиметри, на Попова Шапка снежната покривка е 38, Пожаране е 32, во Крушево 30 сантиметри Најниска температура...

Чолиќ донесе 30.000 посетители во Маврово

Забележано, ненапишано На јубилејниот 15. „Мавровски собир - избор на езерска убавица“, кој се одржа во јуни 1978 година, на брегот на Мавровско Езеро, Здравко...

Осуммина приведени по тепачка во ски-центарот Маврово

Четворица државјани на Косово и четворица од Гостивар приведени откако меѓусебно се степале во ски-центарот Маврово. Во физичката пресметка во која биле користени и...