Ознака: лични податоци

Политико: ЕУ ја казни Мета со рекордни 1,2 милијарди евра

Американскиот технолошки гигант Мета доби рекордна казна од 1,2 милијарди евра поради непочитување на правилата за приватност на ЕУ, јави „Политико“. Ирската Комисија за заштита...

Ќе се проверува дали имало нарушување на безбедноста на личните податоци...

Министерството за образование и наука (МОН) досега не доставило до Агенцијата за заштита на лични податоци (АЗЛП) известување за нарушување на безбедноста на личните...

Украдени лични податоци на повеќе од 40 милиони корисници

СЛУЧАЈ ЗА АНАЛИТЕ НА КРИМИНАЛИСТИКАТА: СОФИСТИЦИРАН ХАКЕРСКИ НАПАД НА „Т-МОБИЛЕ“ - САД Случајот со корисничките податоци во „Т-мобиле“ - САД нема влијание врз личните податоци...

Визуелната проверка на сертификатите за вакцинација не претставува злоупотреба на личните...

Ако се врши само визуелна проверка на сертификатите за вакцинација при влез во угостителски објект, семинар, веселба, културен или спортски настан, нема повреда на...

Агенција за заштита на лични податоци: ДИК направила повеќе пропусти за...

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна комисија, при вонредната супервизија...

Еквадор: Украдени лични податоци на целото население

Речиси сите граѓани на Еквадор биле жртва на кибер-напад за крадење на податоци, како што соопшти една фирма за кибербезбедност, а пренесува „Индипендент“. Лични...

Украдени лични податоци на повеќе од 50 милиони корисници на „Инстаграм“

Платформата за споделување на фотографии „Инстаграм“ вели дека се обидува да открие како биле украдени лични податоци од над 50 милиони корисници, но и...

Законот за заштита на личните податоци нов товар за компаниите

Несигурност, збунетост и многу прашања кај бизнис-заедницата отвори законот за заштита на личните податоци, кој сѐ уште не е донесен. Многу од фирмите не...

Граѓаните да внимаваат при откривање на личните податоци на интернет

Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) информира дека се забележува зголемена активност на организирање лажни наградни игри преку социјалните мрежи, Фејсбук, Инстаграм... При...

Нови 127 милиони хакирани налози понудени на Дарквеб

Нов контингент лични податоци, украдени од осум компании, се појави на продажба на Дарквеб, неколку дена по објавувањето дека 620 милиони хакирани интернет-налози се...