Ознака: лекување

Џонсон пуштен од болница

Британскиот премиер Борис Џонсон е пуштен од болница каде што се лекуваше од ковид-19, соопшти неговиот портпарол. Џонсон денеска ја напушти болницата „Св. Томас“ во...

Вирусот ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Кон лекувањето на овој...

Филипче: И во „8 Септември“ ќе се лекуваат пациенти со корона

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести...

Том Хенкс: Ќе ги следиме сите протоколи за лекување

Актерот Том Хенкс соопшти дека тој и неговата сопруга, актерката Рита Вилсон, биле дијагностицирани со коронавирус, пренесува Си-ен-ен. Во изјавата објавена на Инстаграм, Хенкс вели...

На повидок начин за лекување на сите типови рак

Новооткриен дел од имуниот систем на луѓето би можел да биде искористен за лекување на сите видови рак. Во истражувањето, преку лабораториските тестови на...

Дали и колку сме параноични?

Живеејќи во општество во кое напредните технологии овозможуваат непречено следење на движењето и комуникациите со другите луѓе, а подгревани од постојаните известувања за можна...

Фестивалот „Театар во куфер“ ќе донира за лекување на малата Симона

Во Штип, во Домот на млади и на неколку други локации, од 5 до 15 ноември, ќе се одржи меѓународниот фестивалот „Театар во куфер“....

Лекување ишијас со капки за очи

Македонската држава и нејзините граѓани со години страдаат од синдромот на погрешна дијагноза и промашена терапија за предизвиците и проблемите со кои се соочува...

Судот нe му го врати пасошот на Мијалков

Кривичниот суд нема да му го врати пасошот на Сашо Мијалков, обвинет во „Титаник 2“, за да се лекува во Чешка. - Во однос на...

Жарко Данилоски во САД ќе открива и ќе развива нови методи...

Овој амбициозен млад научник од февруари ќе работи како доцент-доктор на универзитетот „Њујорк“ во Центарот за геномика, каде што ќе применува најнови биотехнолошки методи...