Ознака: лекување

Американец за лекување од ковид-19 добил сметка од милион долари

Седумдесетгодишен Американец, кој бил во многу критична состојба поради ковид-19, добил шокантно висока сметка од 1,1 милион американски долари за трошоците за лекување во...

Обезбедена плазма за третман на 23 пациенти со ковид-19

Министерството за здравство ја информира јавноста дека во изминатиот период се реализирани 16 дарувања на конвалесцентна плазма, од кои седум дарувања со постапка на...

Пробиотиците ефикасни во лекувањето на остеопорозата

Остеопорозата главно влијае на постарите лица, но влошувањето на здравјето на коските може да почне уште на 40-годишна возраст. Научници открија дека пробиотиците може...

Филипче: Со крвна плазма излекувани петмина пациенти

Пет пациенти од коронавирус во земјава се излекувани со крвна плазма, соопшти на Фејсбук, министерот за здравство Венко Филипче. Тој соопшти дека на Институтот за...

САД итно го одобрија „ремдесивир“ за лекување на коронавирус

Управата за храна и лекови на САД (ФДА) ја одобри итната употреба на „ремдесивир“ при лекување на пациенти со тешката болест ковид-19, пренесува Си-ен-ен. ФДА...

Двајца пациенти дадоа крвна плазма со која ќе се лекуваат заболени...

За првпат земена е крвна плазма од двајца пациенти кои се носители на антители против коронавирусот. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, со...

Ковид-19 ќе се лекува со крвна плазма од оние кои се...

Лекарите во Велика Британија ќе користат крв од опоравените од коронавирус за лекување на заразените лица. Тие ги повикуваат луѓето што оздравеле од ковид-19...

Џонсон пуштен од болница

Британскиот премиер Борис Џонсон е пуштен од болница каде што се лекуваше од ковид-19, соопшти неговиот портпарол. Џонсон денеска ја напушти болницата „Св. Томас“ во...

Вирусот ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Кон лекувањето на овој...

Филипче: И во „8 Септември“ ќе се лекуваат пациенти со корона

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести...