Ознака: лас вегас

По 38 години, повторно трка во сабота

ФОРМУЛА 1 - ВИКЕНДОВ ТРКА ВО ЛАС ВЕГАС Најбрзиот натпреварувачки карван, Формула 1, викендов ќе се вози по улиците на Лас Вегас во државата Невада...

Лас Вегас домаќин на новото натпреварување, НБА-купот

КОШАРКА Познати се деталите околу новиот НБА-куп, односно мини-натпреварување во почетокот на кошаркарската сезона во НБА-лигата. Одлучено е турнирот да почне во ноември, а фајналфор-турнирот...

Помеѓу Казабланка и Лас Вегас

Од стекнувањето на самостојноста, Македонија, а особено нејзиниот главен град, потсетувала на Казабланка (онаа од истоимениот филм): место во кое се судираат, среќаваат и...

Следната година рекордни 24 трки?

ФОРМУЛА 1 Формула 1 (Ф1) привремено го додаде Лас Вегас (САД) во распоредот за 2023 година, со што вкупниот број трки ќе достигне рекордни 24....

Битола како Лас Вегас

Битола во последно време со право може да се спореди со Лас Вегас. Дури и најпедантните хроничари веќе не можат со точност да кажат...

Адел ќе заработува по 2 милиона долари за настап во...

Адел (33) ќе заработи во просек повеќе од 2 милиона долари од настап во рамките на претстојната серија концерти во Лас Вегас, со наслов...

Хауард Хјуз и мормонската мафија

Во 1966 година Хауард Хјуз пристигнал во Лас Вегас и се сместил во хотелот „Дезерт Ин“. Хјуз престојувал еден месец во собата која ја...

Пожар доведе до трагедија во Лас Вегас

Најмалку шест луѓе загинаа, а 13 се повредени во пожар во апартмански комплекс во центарот на Лас Вегас, пренесуваат американските медиуми. Според противпожарната служба, петмина...

Два сантиметра снег го затвори аеродромот во Лас Вегас

Зимска бура донесе ретко видени снежни врнежи во Лас Вегас и во Лос Анџелес. На аеродромот во Лас Вегас е забележана покривка од два сантиметри...

Лас Вегас во полн сјај ја дочека 2019 година

Небото над Лас Вегас синоќа сјаеше од новогодишниот огномет кој траеше осум минути, а жителите и туристите прославуваа со звуците на Лејди Гага, Селин...