Ознака: К-15

Обезбедени се пари за К-15 на вработените во училиштата, општините да...

Регресот за годишен одмор за 2023 година треба да им биде исплатен на сите вработени во основните и средните училишта. Средствата за оваа намена...

Освен повисоки плати административците ќе добијат и по 10.000 денари за...

Преговорите на претставниците на синдикалните организации и Владата вчера завршија со успешен исход. Од септември ќе добијат зголемување на платите од 10 проценти, исплата...

Мазнева им вети К-15 на вработените во „Комунална хигиена“, разговорите ќе...

Во Полициска станица Гази Баба синоќа околу 23 часот е пријавено дека во јавно претпријатие на подрачјето на Гази Баба дел од вработените пред...

Буџетските корисници треба да ги обезбедат средствата за К-15 од сопствениот...

На денешната седница, Владата донела заклучок со којшто се задолжуваат буџетските корисници да ги обезбедат потребните средства за исплата на регрес за годишен одмор...

„Гласен текстилец“ со апел до работниците: Пријавете злоупотреби со исплатата на...

Пријавувањето е анонимно и затоа ги охрабруваат работниците да ги пријават работодавачите кои ги кршат работничките права. До 15-ти јануари, работниците да пријават доколку не...

Вработените во државните органи и судството ќе земаат К-15 од следната...

Премиерот Зоран Заев прими делегација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (Синдикат на УПОЗ) предводена од претседателот Пецо...

Тошо Малерот е лик во кој можеме сите да се препознаеме

Васко Тодоров ја промовираше првата книга „Монологија“ Васко Тодоров, познат по хумористичното алтер его Тошо Малерот, на неодамнешниот „Саем на книга“, што се одржа под...

И администрацијата ќе зема К-15

Владата ја разгледа и усвои Информацијата и го утврди текстот на Гранскиот колективен договор на органи на државната управа, на стручните служби на Владата,...

(Л)апанажа

Држава што наоѓа начин да исплаќа толку многу апанажи и друг вид надоместоци по разни основи, никако не може да се става во категоријата...

Синдикалците се заканија со генерален штрајк

Усогласување на платите во јавниот сектор во согласност со покачувањето на минималната плата и исплата на К-15 во јавниот сектор, побара Конфедерацијата на слободни...