Ознака: крал

Сунак: Ракот на кралот Чарлс е „рано откриен“, остануваме во редовен...

Премиерот на Обединетото Кралство, Риши Сунак, рече дека е благодарен што ракот на кралот Чарлс бил „рано откриен“, пренесе Гардијан. -Очигледно, веста ја примив како...

Доларот сè уште е крал, но уште колку?

Неодамнешниот договор меѓу Кина и Саудиска Арабија е мал, но важен чекор додека светот се буди со последиците од деноминирањето на речиси целата глобална...

Хавиер Бардем без поддршка за шпанскиот монарх Филип: Кралевите можат да...

Големата холивудска ѕвезда Хавиер Бардем и понатаму продолжува да се залага за укинување на монархијата во неговата татковина Шпанија. -За мене кралевите можат да постојат...

Кој го уби македонскиот крал Филип Втори?

Мотивите за ова убиство остануваат нејасни и покрај многубројните толкувања и искажувања на старите историчари. Останува нејасно дали атентаторот го сторил од лични побуди...

Пеле – шампион, легенда, крал на фудбалот

Пеле засекогаш ќе остане оној ненадминатиот, големиот ас на фудбалскиот терен, вели Зоран Михајлов. „За мене Пеле е најголемиот фудбалер на сите времиња. Се...

Чарлс Трети прогласен за крал и на Шкотска, Велс и Северна...

Новиот британски крал Чарлс Трети официјално беше прогласен за суверен во Шкотска, Велс и Северна Ирска. Претходно Чарлс Трети беше прогласен за крал и на...

Чарлс Трети официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство

Чарлс Трети е официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство од страна на Советот за наследување на британскиот трон во палатата Сент Џејмс, официјалната...

Принцот Чарлс стана крал на Обединетото Кралство по смртта на кралицата...

Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, што значи дека принцот Чарлс официјално е крал Чарлс. И покрај фактот дека крунисувањето на кралот Чарлс нема...

Миланскиот крал на кокаинот од Ндрангета зад решетки во Италија

Роко Морабито неодамна беше спроведен во Рим откако беше екстрадиран од Бразил, каде што со години успешно се криеше. Мафијашкиот шеф беше во бегство...

Кралицата Елизабета: Војвотката Камила да ја добие титулата кралица кога мојот...

Британската кралица Елизабета Втора во саботата, по повод 70-годишнината од нејзиното устоличување, рече дека би сакала војвотката од Корнвол, Камила Паркер, да ја добие...