фото: Принтскрин

Чарлс Трети е официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство од страна на Советот за наследување на британскиот трон во палатата Сент Џејмс, официјалната резиденција на монархот, јави Би-би-си.

Кралот одржа говор за да го одбележи неговото прогласување за нов монарх на Обединетото Кралство.

Новиот монарх се заколна дека ќе ги заштити правата на црквата во Шкотска како што налага британскиот закон.

Кралот потпиша две копии од документот што го содржи текстот на заклетвата. Двата примероци беа потпишани и од сведоци, меѓу кои и принцот Вилијам и кралицата Камила.

Со тоа заврши првиот дел од церемонијата за прогласување на новиот монарх.

Советот вклучува членови на Тајниот совет на Обединетото Кралство, составен од 670 високи политичари, вклучувајќи ја и премиерката Лиз Трас. Дел од Советот се и епископи од Англиканската црква, кои исто така имаат седиште во Домот на лордовите (горниот дом на британскиот парламент), меѓу кои е и надбискупот од Кентербери.

Лорд-градоначалникот на градот Лондон, високи државни службеници и дипломати се исто така дел од Советот за приватност, со кој моментално претседава пратеничката Пени Мордонт.

Прогласувањето на новиот монарх е проследено со топовски поздрави. Текстот на прогласот ќе се чита на глас и во Лондон и во другите главни градови во рамките на Обединетото Кралство – Единбург, Белфаст и Кардиф.

Главниот проглас беше прочитан во јавноста првпат од страна на Жартиера Кралот на оружјето од балконот со поглед на Фририскиот двор во Сент Џејмс.

Толпата се собра надвор за да ја гледа значајната пригода, слушајќи ја изведбата на Боже чувај го кралот и три радосни извици, кои му се упатени на новиот монарх.

За време на неговата изјава, кралот вети дека ќе го следи „инспиративниот пример“ на неговата мајка. Тој рече дека смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета Втора е „ненадоместлива загуба“.

– Почитувани лордови, дами и господа, моја тажна должност е да ви ја објавам смртта на мојата сакана мајка, кралицата. Знам колку длабоко вие и целата наша нација, и мислам дека целиот свет тагува со мене за непоправлива загуба која ја преживеавме – изјави кралот Чарлс.