Ознака: Чарлс Трети

Кралот Чарлс за првпат се појави во јавност откако му беше...

Кралот Чарлс Трети и кралицата Камила се фотографирани како излегуваат од Кларенс Хаус, нивниот дом во Лондон. Како што јави Би-би-си, хеликоптерот на кралот потоа...

Чарлс Трети ги поддржа Украина, Израел и НАТО во првото обраќање...

Британскиот крал Чарлс Трети во своето прво обраќање во британскиот парламент по неговото стапување на тронот, изјави дека Лондон ќе ја поддржи Украина, ќе...

Пендаровски на церемонијата на крунисување на британскиот Kрал Чарлс Трети

Претседателот на државата Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, денеска присуствуваше на свечена церемонија на крунисување на Неговото Величество Кралот Чарлс Трети и...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Крунисан британскиот крал Чарлс Трети

Британскиот крал Чарлс Tрети беше крунисан на церемонија во Вестминстерската опатија со круната на Свети Едвард ставена на главата, моментот обележан со плотуни низ...

Крунисување на кралот Чарлс Трети во Вестминстерската опатија

Церемонијата на крунисувањето на кралот Чарлс Трети и кралицата Камила ќе се одржи во лондонската Вестминстерска опатија на 6 мај. Церемонијата остана во голема...

Фрогзит ги остава Хари и Меган без кралската резиденција

Пред крунисувањето на Чарлс Трети Принцот Хари и неговата сопруга Меган, кои сега живеат во јужна Калифорнија, САД, ќе мора да го напуштат својот дом...

Маслото за крунисувањето на Чарлс Трети е осветено во Ерусалим

Масло што ќе се користи за помазание на британскиот крал Чарлс Трети, на неговото крунисување во мај, е осветено во Ерусалим, што ги одразува...

Чарлс Трети ќе биде без круна на новите поштенски марки

Британската кралска пошта денеска го објави дизајнот на новите поштенски марки на кои ќе биде ликот на кралот Чарлс Трети, но ќе биде прикажан...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе биде крунисан во мај идната година

Новиот британски крал Чарлс Трети ќе биде крунисан на 6 мај следната 2023 година во Вестминстерската опатија во Лондон, а ќе биде придружуван од...

Чарлс Трети ја предводеше поворката зад ковчегот до Вестминистерската опатија

Државен погреб на кралицата Елизабета Втора Со благодарност се сеќаваме на нејзината непоколеблива посветеност на високиот повик во текот на толку години како кралица и...