Ознака: Чарлс Трети

Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во Единбург зад ковчегот...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во поворката зад ковчегот на неговата мајка, кога ќе се упати кон катедралата во Единбург,...

Чарлс Трети прогласен за крал и на Шкотска, Велс и Северна...

Новиот британски крал Чарлс Трети официјално беше прогласен за суверен во Шкотска, Велс и Северна Ирска. Претходно Чарлс Трети беше прогласен за крал и на...

Трас и високи владини претставници положија заклетва за верност на кралот...

Британската премиерката Лиз Трас и високи владини претставници денеска положија заклетва за верност на кралот Чарлс Трети во Долниот дом на британскиот Парламент. Прва заклетва...

Чарлс Трети официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство

Чарлс Трети е официјално прогласен за крал на Обединетото Кралство од страна на Советот за наследување на британскиот трон во палатата Сент Џејмс, официјалната...

Првпат во историјата прогласувањето на британски крал ќе се емитува на...

Кралот Чарлс денеска ќе ја подотвори кралската завеса, со оглед на тоа дека неговото прогласување за крал по првпат се емитува на телевизија. Тоа...

Британските министри денеска ќе ја имаат првата аудиенција кај кралот Чарлс...

Британските министри денеска ќе ја имаат првата аудиенција кај кралот Чарлс Трети, само неколку дена откако новата премиерка Лиз Трас ја формираше својата влада,...

Чарлс Трети имаше средба со британската премиерка Трас

Кралот Чарлс Трети попладнево ја одржа првата аудиенција на премиерката Лиз Трас, соопшти Бакингемската палата. Трас, која беше назначена од покојната кралица во вторникот, помина...

Новиот крал Чарлс Трети е највозрасниот наследник на британскиот трон

Чарлс Трети утре официјално ќе биде прогласен за крал во палатата Сент Џејмс во Лондон, пред церемонијално тело познато како Пристапен совет. Крунисувањето би можело...