Ознака: Косово и Метохија

Приштина ќе се обиде да предизвика конфликт, предупредува Анѓелковиќ

Приштина преку разни провокации ќе се обиде да предизвика конфликти на територијата на Косово и Метохија - изјави поранешниот претседател на Извршниот совет на...

Според американскиот амбасадор во Србија реално е формирање на ЗСО во...

 Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска изјави дека САД инсистираат да се спроведе сè што е договорено во Бриселскиот договор и изрази уверување...

Според Дачиќ, Заедницата на српските општини е предуслов на сите предуслови

Голема работа е што и Вашингтон и Брисел, иако ги знаат нашите „црвени линии“, го оценуваат пристапот кон дијалогот меѓу Белград и Приштина како конструктивен и одговорен, изјави...

Пред Србија е тешка година, една од најтешките во поновата историја,...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Давос изјави дека Србија се соочува со критична година, веројатно една од најтешките во модерната историја на политички...

Две српски момчиња повредени од огнено оружје во близина на Штрпце

Канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија денеска соопшти дека бара итна и одлучна реакција на меѓународната заедница, по повредувањето на две...

Моја молба до Србите од Косово и Метохија, e да се...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, обраќајќи и се на јавноста по неуспехот на преговорите во Брисел, им порача на Србите од Косово и Метохија дека...

Британија ја спречува расправата во ОН

КОСОВО Велика Британија, која од 1 август го презема претседавањето со Советот за безбедност во Обединетите нации, има намера да го спречи одржувањето на редовната...

Белград не го прифаќа американскиот план за Косово

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун, вели дека постои огромен јаз меѓу Србите и Албанците, а помирувањето на...