Фото: Вучиќ/инстаграм

Српскиот претседател Александар Вучиќ, обраќајќи и се на јавноста по неуспехот на преговорите во Брисел, им порача на Србите од Косово и Метохија дека е важно да се зачува мирот. Ако протестираат, треба да протестираат мирно и демократски, треба да се потрудиме да го зачуваме мирот, посочи Вучиќ.

Претседателот Вучиќ рече дека постои огромен гнев кај српското население на северот на Косово и Метохија, дека имал средба со Ивица Дачиќ, Милан Мојсиловиќ и Милош Вучевиќ и дека ќе има средба со Србите од Косово и Косово околу 23 часот.

– Моето барање ќе им биде многу јасно: да се обидеме да го зачуваме мирот. Знам дека голем број луѓе не се ни заинтересирани за тоа за што зборувам во Србија, а нашите од Косово и Метохија мора да бидат свесни за тоа. Мора да се обидеме да покажеме дека ниту за секунда не сакаме конфликти. Да не користиме туѓа дрскост и ароганција, туку да избегнеме конфликти до крајност. Дека ако протестираат, да протестираат мирно и демократски, да се потрудиме да го зачуваме мирот и што се однесува до нас, Србија ќе го почитува барањето Јозеп Борел, а како што гледате, јасно е дека Приштина нема да го почитува – рече Вучиќ.

Вучиќ истакна дека е горд што делегацијата од Белград дошла во Брисел со јасна и недвосмислена намера да разговара и да постигне договор и да се согласи на компромиси, а не да бара влакно во јајцето и да се труди да го зачува мирот и стабилноста на целиот регион.

– Постапивме одговорно, рационално, бидејќи сметаме дека нема мајка која би сакала да и го вратат детето во ковчег, ниту сестра, ниту сопруга, ниту дете. Сметавме дека е исклучително важно да дадеме се од себе да прифатиме компромисни решенија колку и да не критикуваат, бидејќи тоа не е лош збор за нас, туку нешто што е важно – рече Вучиќ.

Дадовме се од себе и во неколку наврати прифативме нови барања.

– Во еден момент им кажав на Борел и на Лајчак дека нема ништо од ова, разбрав дека ќе помине време и дека ќе се појават нови барања и дека албанската страна нема да има никакво компромисно решение и одложување на малтретирањето на Србите, што не се заснова на дијалог или правни норми, туку на единствена политичка акција преземена од највисокото раководство на Приштина – нагласи Вучиќ.

Тој рече дека во неколку наврати рекол дека Србија нема проблем со табличките КС и е подготвена да прифати, не треба да имаме КМ, доволно е да имаме статусно неутрални таблички КС, но дека другата страна реагирала насилно на тоа, велејќи дека Унмик одамна е минато на Косово.