Ознака: книга

Промовирана првата шаховска книга за деца „Ајде да играме шах“

Оваа книга и проектот „Шах во училиштата“ треба да бидат катализатор за брз и квалитетен развој на македонскиот шах, вели нејзиниот автор ИМ Орце...

Први септември

ОД КНИГАТА „ДЕЦАТА ОД МОЕТО УЧИЛИШТЕ“ НА ЈАДРАНКА КЛИСАРОВА На први септември училишниот двор е преполн со весели ученици. Нивните гласови одѕвонуваат надалеку. Се огласи...

Објавена книга за кинеската традиционална култура на владеење на правото

„Македоника литера“ деновиве ја публикуваше книгата „Клучните концепти во кинеската традиционална култура на владеење на правото“ од авторите Цуи Јунхуа и Ли Чи, во...

Здравко Василески ја издаде книгата „НАТО во новиот светски поредок: геополитика...

Без теории на заговор, без шпекулации, без скриени агенди и индоктринирани ставови. Чист реализам и заклучоци базирани на факти. Тоа е препораката на Здравко...

Промовирана фотографската книга на Мирослав Марина

Во рамки на „Скопско лето“ денеска беше промовираана фотографската книга на Мирослав Марина, архитект во пензија и активен фотограф. На промоцијата, за книгата и авторот...

Објавена книгата „Манифест на каменот“ од Виктор Радун Теон

Книгата поезија „Манифест на каменот“ од Виктор Радун Теон деновиве е објавена во издание на здружението за наука и култура „Нова“ од Битола. Препевот...

Објавена книгата „Варшава го исцртува Скопје“

Деновиве излезе од печат книгата комплетно посветена на Скопје, „Варшава го исцртува Скопје“, од полската авторка Кинга Нетман-Мултановска. Станува збор за книга што фрла...

Македонскиот автор Владо Николовски во српска стрип-едиција

Во Студентскиот културен центар во Белград, Србија, беше промовирана најновата книга од едицијата „Линии на фронтот“, во која со свој стрип е застапен и...

Промоција на книгата „Социолошки аспекти на драмскиот текст – компаративна студија...

Утре (четврток, 22 јуни), во 12 часот во Големата аула на Интернационалниот универзитет Еуропа Прима ќе се одржи промоција на книгата „Социолошки аспекти на...

Кога некој ќе ни подаде рака, тоа е таа ѕуница што...

Новата книга за деца на Бранислав Николов со илустрации на Иванка Ниба промовирана во Скопје, Гевгелија, Битола и во Охрид Сите сме различни, малку слични....