Ознака: клуч

Месечината – клуч за разбирање на еволуцијата

Наука Кинеските научници работат на проект што ќе им обезбеди клучни податоци за проучување на еволуцијата на Месечината. Хемијата на површината на Месечината е од...

Клуч за УКИМ!

Секое пијанство има свои последици, а завршува или фатално или со отрезнување. Фаталното е траурно, а отрезнувањето е долготрајно и болно. Така, предупредувачкиот протест...

Книгите се клуч со кој можат да се отворат многу врати!

Јас по професија сум професорка по одделенска настава и токму љубовта кон децата и можноста професионално да се реализирам, а имајќи го предвид значењето...

Русија не е вистинскиот клуч да се сопре подемот на Кина

Западот без јасна визија за геополитичката превласт во светот За Западот би било попаметно да ги остави Русија и Кина да сфатат колку се всушност...

Европа по третпат се става под клуч

На почетокот од оваа година низ Европа повторно беа воведени строги рестриктивни мерки и карантини, но некои од државите почнаа постепено да ги олеснуваат....

Велика Британија оди еден месец под клуч поради ковид-19

Британските пратеници одобрија едномесечно заклучување во Англија поради ширењето на коронавирусот. Со 513 гласа пратениците го поддржаа планот на британскиот премиер Борис Џонсон, кој...

Дедо Мраз го има клучот до детските срца

Празничната магија силно се чувствува во домот на кавадаречкиот Дедо Мраз Ѓорѓи Вареловски. Голем број групи весели и насмеани дечиња заедно со своите родители...

Заев го доби клучот од државната каса

Владата донела заклучок премиерот Зоран Заев да може да ги насочува дејствата во областа на финансиите и финансиските политики, како и заклучок заменичката на...

Го имаме ли вистинскиот клуч за ЕУ, НАТО, одржлив развој и...

Од независноста до денес, неоспорен е фактот дека Република Македонија не остварува сериозни стапки на раст. Една од клучните причини за тоа се практикувањата...