Ознака: клима

Образованието и едуцираните човечки ресурси – камен-темелник на економијата

Состојбата може да се подобри со поголеми реформи во образованието од основното образование, кариерното насочување, средното стручно образование и високото образование, кои мораат да...

Која е идеалната температура за седење под клима

Идеална собна температура денски е 21 степен Целзиусов, во ноќта - 18 степени Целзиусови. Но во период на топлотни бранови најдобро е собната температура...

Додека ја затнуваме „дупката“ од Софија, почна да протекува од сите...

За тоа каква е политичката клима во државата, пред почетокот на можеби најзначајната седница на македонското собрание, ќе посочиме редица актуелни примери што најдобро...

Кинеската влада воведува платформа за зајакнување на судската заштита

Со воспоставување на платформата, на домашните поединци и претпријатија што планираат да инвестираат во странство ќе им се овозможи полесен пристап до меѓународните конвенции...

За поголема конкурентност, на бизнисот му е потребно креирање поволна бизнис-клима

Очекувањата на стопанските комори во земјава се дека македонската влада во наредната година ќе се фокусира на оние економски политики што се во функција...

Владата го усвои Националниот план за енергија и клима

Владата денеска на седница го разгледа и усвои Националниот план за енергија и клима (НПЕК), кој го покрива периодот од 2021 до 2030 година...

Што се случува со климата на Антарктикот?

Во изминатиот месец Антарктикот беше погоден од рекордно високи температури и невообичаено големи количества снег што паднаа во некои региони. На научниците ваквите екстремни...

Климатските политики на светските лидери го разгневија Терминаторот

Во пресрет на климатскиот самит „КОП26“, поранешниот гувернер на американската сојузна држава Калифорнија, Арнолд Шварценегер, ги критикуваше властите за нивните климатски политики и недоволните...

Најтоплата деценија укажува на забрзување на климатската криза

Последната деценија беше најтопла откога се мерат температурите на воздухот, потврдија научниците. Извештајот, кој предупредува на последиците од глобалното затоплување, го направиле 520 научници...

Климата и човекот како да се здружија против Преспанско Езеро

Ако човекот не може да влијае врз хидролошките состојби, тогаш може да внимава барем на сопствените постапки, за да не го загрозува и она...