Ознака: кипар

Ѓорческа полуфиналистка на турнирот во Кипар

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на убедлив начин стигна до полуфиналето на ИТФ турнирот во кипарски Аламинос, совладувајќи ја денеска во четвртфиналето Русинката Ксенија...

Укинати „златните пасоши“ кои Кипар и Малта ги издаваа на Руси

Во екот на војната во Украина, земјите-членки на ЕУ, Кипар и Малта, укинаа неколку десетици таканаречени „златни пасоши“ што им ги издале на руски...

Откриено ново наоѓалиште на природен гас во ексклузивната економска зона на...

Министерството за енергетика, трговија и индустрија на Кипар соопшти дека успешно завршиле дупчењата во Блокот шест во Ексклузивната економска зона и било откриено ново,...

Кипар може да ја снабдува со гас цела Европа

Деценискиот конфликт меѓу Турција и Грција како пречка за искористување на енергетските потенцијали Европа бара начини за одвикнување од рускиот гас. Но Турција и Грција...

Големо откритие во гробница на Кипар

Во група гробници на Кипар, стари преку 3.000 години, откриен е златен привезок во облик на лотосов цвет со скапоцени камења, сличен на оној...

Папата во посета на Кипар, со себе ќе земе 50 мигранти

Папата Франциск со себе ќе земе 50 мигранти од Кипар, изјави кипарскиот претседател Никос Анастасиадис. Во својот поздравен говор, Анастасиадис се осврна на проблемот со...

Гигантска нафтена дамка се шири во Медитеранот

Сириските власти минатата недела соопштија дека резервоар исполнет со 15.000 тони гориво истекува од термоцентралата во внатрешноста на нафтената рафинерија во Банијас. Тие рекоа...

Крај брегот на Кипар е отворен подводен музеј

Крај брегот на Аја Напа, на Кипар, e отворен подводен музеј, кој содржи 93 скулптури што се дело на скулпторот, еколог и фотограф Џејсон...

Македонија од зелена во портокалова зона за патување во Кипар

Властите на Република Кипар го сменија статусот на 13 земји во однос на епидемиолошката состојба. Според овој документ, кој стапува на сила во четвртокот, осум...

Атина бара да прекинат провокациите за Кипар

Турција мора да го запре своето провокативно однесување и да се усогласи со меѓународното право, повикуваат од Министерството за надворешни работи на Грција во...