Ознака: карате

Јакупи медитерански првак, бронзи за Келебиќ и за Арсовски

Јакупи во категорија до 84 килограми го освои златниот медал по победата во финалето над каратистот од Франција Жеси да Коста Македонија го освои првиот...

Kаратистот Келебиќ го освои првиот медал за Македонија во Тарагона

Македонскиот каратист Ненад Келебиќ освои бронзен медал на Медитеранските игри, откако го совлада Португалецот Жоаким Мендес со судијско изјаснување 3-2 (2-2). Со овој успех Келебиќ...

Каратистите не запираат

Македонскиот каратист Берат Јакупи се закити со сребро од настапот во Премиер-лигата, што е втор медал годинава во ова престижно натпреварување, по среброто на...

Додека не освојам олимписки медал, нема откaжување од каратето

Крајна цел ми е да се закитам со медал од Олимписките игри. Имам можност да фатам два олимписки циклуса, првиот е Токио 2020, а...

Каратистите ја продолжија низата на медали од ЕП, второ злато за...

За штипјанецот Емил Павлов ова е втор златен медал на ЕП, по она во Тампере 2014 година, а вкупно трет, по бронзата во Монпелје...

Пав­лов ќе се бо­ри за зла­то, а Мој­сов­ска за брон­за на...

Ма­ке­дон­ски­от ка­ра­те-ре­пре­зен­та­ти­вец во бор­би, Емил Пав­лов (до 60 кг), утре ќе се бо­ри за злат­ни­от, до­де­ка Ан­ге­ла Мој­сов­ска (до 68 кг) за брон­зе­ни­от ме­дал...

Косово остро реагира на забраната за косовските каратисти да учествуваат на...

Одлуката на Србија за забрана на раководството на Косовскиот карате сојуз и косовските каратисти да влезат во Србија, за да учествуваат на Европското првенство...

Каратистите по нови медали на ЕП во Нови Сад

Подготовките во Дојран беа мошне успешни. Сите се во добра форма и подготвени да го дадат максимумот на татамите. Со малку среќа очекувам одлични...