Ознака: Истражување

Рекорден број луѓе во светот избегнуваат да следат вести

Рекорден број луѓе ширум светот ги избегнуваат вестите, покажа истражувањето на „Институтот Ројтерс“. Како што е наведено, 39 проценти од испитаниците од 47 земји рекле...

Сепак, „срцето“ на Плутон не крие океан

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ВСЕЛЕНАТА Кога вселенското летало „Нови хоризонти“ на НАСА за првпат сними фотографии од необична лузна во облик на срце на Плутон во 2015...

Македонките се мажат најмлади во регионот

Анализа на статистичкиот портал „Ландгеист“ Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак споредено со другите земји во регионот. Просечната возраст на која Македонките се мажат...

Зошто и како паѓа довербата на Западен Балкан за проширување на...

„Јуроп рајт нау“ во својата анализа на темата „Проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан“ постави исклучително интересни прашања, при што во заклучоците...

Истражување на ИКС: Граѓаните имаат најмала доверба во Собранието и Обвинителството,...

Според Институтот за комуникациски студии кој го мери индексот на активна транспарентност, Владата во 2016 година имала 25 проценти транспарентност, која почнува да расте...

Кои европски земји имаат највисоки, а кои земји имаат најниски плати?

Истражување на Евростат за висината на платите во ЕУ Кога станува збор за платите низ земјите членки на ЕУ, сè уште има значителни варијации, во...

Новото истражување открива зошто супермолњата е толку моќна

Супермолњите сочинуваат помалку од еден процент од сите удари на гром и тие се исклучително моќни. Една нова студија откри зошто ударите од супермолња...

Германија вложува во истражување на фузијата

Енергетика Германија во следните пет години ќе вложи повеќе од милијарда евра во истражување на фузијата за да се искористи за производство на енергија, изјави...

Увозот на руски ЛНГ во ЕУ се зголеми за 40 отсто...

Според истражувањето на невладината организација „Глобал витнес“ Увозот на течен природен гас на ЕУ од Русија скокна за 40 отсто меѓу јануари и јули 2023...

Зимата наближува, Европа бара нови енергетски партнери

Истражување за енергетската диверзификација на ЕУ Војната во Украина ги принуди Европејците да го сменат однесувањето во врска со енергијата. Преку усвојување на многу сериозен...