Ознака: истополови бракови

Собири „за“ и „против“ истополови бракови во Атина: Едните во боите...

Едните со знамиња во боите на виножитото, симбол на ЛГБТ+ заедницата, другите со темјан и молитви – во центарот на Атина се одржаа одвоени...

Грчката православна црква против предлог-законот за истополови бракови

Иницијаторите на законот и поддржувачите промовираат укинување на татковството и мајчинството и нивно претворање во неутрално родителство, исчезнување на родовите улоги во семејството и...

Кратки вести

Подготвил: Mарјан Велевски Хавана - Куба ги легализира истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик, со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот,...

Куба ги легализираше истополовите бракови

Куба ги легализираше истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот, објави денеска Националниот изборен...

Во Швајцарија од следната година ќе бидат дозволени истополови бракови

Од 1 јули 2022 година во Швајцарија ќе бидат дозволени истополови бракови, соопшти денеска сојузната влада. Речиси две третини од граѓаните на земјата гласаа за...

Србија направи чекор кон легализација на истополовите бракови

Првиот чекор кон легализирање на браковите на членови на ЛГБТ-заедницата во Србија го направи вчера Министерството за човекови и малцински права објавувајќи ги почетните...

Црна Гора ги озакони истополовите бракови

Парламентот на Црна Гора го изгласа законот за истополови бракови. Овој акт го поддржаа 42 пратеници, а петмина беа против, пренесува РТЦГ. Предлог-законот беше во...

Швајцарските пратеници гласаа за истополови бракови

Долниот дом на швајцарскиот парламент усвои предлог-закон со кој ќе се овозможат истополови бракови. И покрај спротивставувањето на конзервативците, повеќето пратеници гласаа и за...

Куба отфрли уставен амандман за легализација на истополови бракови

Куба го отфрли амандманот на новиот Устав кој ќе го отвореше патот за легализација на истополовите бракови, во знак на „почит кон различните мислења“. Комисијата...

Тајван ќе организира референдум за озаконување на истополовите бракови

Тајван ќе организира референдум за тоа дали законодавството на земјата предвидува можност за истополови бракови. Уставниот суд на Тајван во мај минатата година пресуди дека...