Ознака: интернет

Три децении функционален пристап до интернет!

Заклучно со декември 2023 година, Кина имаше над 1,09 милијарда корисници на интернет Во 2024 година се одбележува јубилејна годишнина откако Кина постигна целосен функционален пристап...

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“ не користи интернет дома

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“, ирскиот актер Килијан Марфи, го чува својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, а претходно призна дека ги мрази...

Кина во економски спринт: Над една милијарда корисници на интернет!

Брзата изградба на дигитална инфраструктура во првата половина на 2023 година силно го динамизира кинескиот економски и општествени развој Бројот на корисници на интернет заклучно...

Прекини на услугите на Телеком поради оштетени кабли при градежни работи

Оштетени кабли на различни локации, предизвикани од градежни работи на трети страни, се причина за техничките проблеми поради кои корисниците на услугите на Македонски...

АХВ: Граѓаните совесно да купуваат додатоци во исхраната преку интернет –...

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира до граѓаните да бидат одговорни и совесни потрошувачи и да не наседнуваат на непроверени и непотврдени информации...

Во Македонија има 1,9 милиони претплатници на мобилен – 1,6 милиони...

Со пристап до интернет со широк и тесен опсег преку мобилна мрежа заклучно со четвртиот квартал минатата година биле 1.458.377 претплатници. Податоците на Агенцијата за...

Кина почнува да гради констелација на широкопојасен интернет

Со цел да се натпреварува со Старлинк на компанијата „Спејс екс“, оваа година Кина ќе започне со спроведување на својот проект за мегаконстелација на...

Им краделе пари од сметка, нарачале апарати, а добиле играчки… Се...

Во последните три години интензивирано е купувањето онлајн, но зголемен е и бројот на поплаките, посебно во делот на нелегалната интернет продажба. -Најголемиот број поплаки...

Во сајбер нападот нема одлевање на податоци, тврдат од ФЗО

Фондот за здравствено осигурување попладнево информираше дека сајбер-нападот со кој се справува се случува непосредно пред планираната миграција на системската инфраструктура, и оти анализите...

Петнаесет проценти биле жртви на кибер-напад, постои загриженост за личните податоци

Според испитувањето на јавното мислење за кибер-безбедност Петнаесет проценти од испитаниците во анкета за кибер-безбедност во државава спроведена од регулаторното тело рекле дека биле жртва...