Ознака: интервенција

Неисчистените оџаци небезбедно „чурат“

МАЛ ИНТЕРЕС ЗА ОЏАЧАРСКА ИНТЕРВЕНЦИЈА Според податоците од градските власти, субвенции за чистење оџаци се доделуваат во изминатите пет години. За тој период, доделени се...

Руски дипломат ги повика ОН да интервенираат заради безбедност на нуклеарната...

Рускиот дипломат Михаил Улјанов ги повика Обединетите нации да интервенираат за да се осигура безбедноста на украинската нуклеарна централа Запорожјe, која е предмет на...

Итна интервенција на покривот на манастирот во Матејче

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска направи увид во најновите состојби со манастирската црква во Матејче, заедно со градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, директорот...

Брзата медицинска интервенција најголем предизвик

„Кога неколку секунди значат живот“ е мотото на двете приватни здравствени установи „Никоб медикал“ и „Никоб лаб“, кои нудат здравствени услуги што се висококвалитетни,...

Мјанмар сѐ поблиску до западна воена интервенција?

Најмалку 38 лица беа убиени во Мјанмар во последните насилни акции за разбивање на протестите против новоинсталираната воена хунта. Претставникот на ОН за Мјанмар,...

Колку е веројатна воена интервенција против Венецуела?

Поголем дел од понискиот ешалон на венецуелската армија би можел да дезертира доколку добие наредба за напад на опозициските демонстранти. Истовремено, вооружените сили на...