Ознака: инспирација

Најпопуларните животни во историјата – инспирација за луѓето

Драги деца, во годината кога го одбележуваме големиот јубилеј - 65 години од излегувањето на првиот број на „Колибри“ во дневниот весник „Нова Македонија“,...

Внуците се мојата најголема инспирација

Пред сѐ пишувам за моите внучиња, кои се шест на број. Секое од нив бара да создадам по нешто за него. За мене, нивната...

Чави не беше доволна инспирација за Барселона

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Англиските тимови Челси и Манчестер јунајтед, со победите над Јувентус дома (3-0) и над Вилјареал на гости (2-0), на коло...

Јас бев инспирација за ликот на Зоки Поки

Урбани легенди: Зоран Блажевски Човекот што триесетина години го креираше ноќниот живот на Скопје, од најмала возраст бил пргав и темпераментен, а писателката Оливера Николова...

Скандалот „Вајнстин“ е инспирација за книги, филмови и серии

Како резултат на скандалот, објавени се голем број книги, филмови и телевизиски проекти што го истражуваат развојот на приказната, како и целокупната култура на...

Инспирација ми е недопреното од модерното општество

Бојан Ковски, уметник Младиот уметник Бојан Ковски (1993) неодамна се претстави пред домашната публика, со својата нова изложба насловена „Панта реи“. Ковски е академски сликар,...

Македонската музика е инспирација за многу светски музичари

Секојдневно се изненадувам од многу регионални, но и светски артисти, кои се потпираат на македонски песни и теми. Тоа значи дека македонската музика е...

Дедо, ти си мојата инспирација и поттик да бидам најдобар и...

Почитуван дедо, Одамна се немаме видено. Откако си заминав од дома. Студиите по хемија се одвиваат напорно и многу време посветувам на нив, за да...

Подвигот на Кипчоге како предизвик, инспирација, мотив

Тој нѐ инспирира сите нас и покажа дека можеме да ги надминеме границите во животот. За спортот, за другите млади спортисти, ова е предизвик...

Култни филмови што биле инспирација за Нолан

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан е британско-американски филмски режисер, сценарист и продуцент. По неговото режисерско деби со филмот „Следење“ (1998), Нолан бил забележан како режисер...