Ознака: инспекција

Томовска: Надзорот на трудовите инспектори за М-НАВ завршува денеска, утврдени неправилности

Инспекцискиот надзор и извештаите за случајот М-НАВ завршуваат денеска, изјави директорката на Државниот инспекторат за труд (ДИТ), Весна Томовска. Таа истакна дека инспекторите имаат...

Најавени вонредни инспекции во скопските училишта каде што има пријава за...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) во текот на денешниот ден во соработка со преставници од Институтот за јавно здравје, Центарот за јавно здравје...

Инспекциски служби ја истражуваат појавата на непријатна миризба во Прилеп по...

Секоја вечер од 19 часот до раните утрински часови, веќе една недела прилепчани чувствуваат непријатна миризба во поголем дел од градот, околу поранешната фабрика „11...

Инспекторатот констатира пропуст на ГАК, бидејќи не ѝ обезбедиле психијатар на...

ГАК направиле пропуст бидејќи докрај не ја спровеле постапката за обезбедување на психијатар, констатира Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по вонредниот инспекциски надзор...

По случајот со родилката која скокна од први кат на Гинекологија...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ќе изврши вонреден надзор за случајот со 39-годишната родилката од Скопје, која во неделата вечерта скокна од први...

Инспекција на Кванташки, Трајковски вели дека ќе има и одземање стока,...

Ќе има и одземање стока од нерегистрирани трговци на мало, изјави за МИА, директорот на Државен пазарен инспекторат, Горан Трајковски, истакнувајќи дека никој не...

Инспекција на Кванташки пазар, повеќе од 30 инспектори контролираат увозници на...

На Кванташки пазар Скопје во тек се инспекциски надзори на увозници на овошје и зеленчук, како и на сите трговци на лице место. На...

ДСЗИ прави инпекција за текот на лекувањето на починатото новороденче во...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат врши вонреден инспекциски надзор во Клиничка болница Битола во врска со случајот со починатото новороденче. -Комисијата е излезена на терен...

Државен инспекторат наплатил 100 илјади евра во казни од непочитувачи на...

Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) од 13 до 19 март изврши над 650 инспекциски надзори на целата територија на државата при што наплати и издаде...

Трговците на мало нѐ уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да...

 Пекарската индустрија попладнево соопшти дека трговците на мало не прифаќаат да го продаваат лебот со пет отсто маржа и поради тоа бара од Владата...