Ознака: изборен модел

Изборниот модел пред Уставниот суд

Ивица Боцевски Ќе падне ли актуелниот изборен модел пред Уставниот суд? Деновиве бев учесник на цела серија неформални средби во Скопје каде што еден круг...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица повикуваат на воведување една изборна единица, СДСМ е...

СДСМ се крие зад ДУИ кога се работи за промена на изборниот модел со една изборна единица, изјави денеска во Собранието Дајанчо Ефтимов, пратеник...

БЕСА не поддржува модел со една, туку со три изборни единици

Политичката партија од албанскиот блок БЕСА не поддржува модел со една, туку со три изборни единици. Ова го истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ...

Маричиќ: Потребен е консензус за промена на изборниот модел

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска изрази задоволство од конструктивноста на политичките субјекти и од досегашниот постиганат начелен договор за имплементација на препораките на...

Ист изборен модел, стари маки

Залудни беа апелите, предлозите, заложбите за промена на изборниот модел во Република Северна Македонија. Всушност, повторно се покажува дека во државава навистина не постои...

Пратениците ќе расправаат за илјадниците амандмани за изборниот модел

Aмандманската расправа за предлог-измените на Изборниот законик, кои предвидуваат една изборна единица и отворени листи треба да почне седница на Комисијата за политички систем...

Заев: Има време за промена на изборниот модел

Тврдам дека има време за промена на изборниот модел, посочи премерот Зоран Заев на пратеничко прашање во врска со можна измена и информираше дека...

Изборниот модел меѓу математиката и театарот

Аналитичарите сметаат дека, според научните параметри, на Македонија ѝ се потребни модел со една изборна единица и отворени изборни листи, кои нема да бидат...

И изборните реформи чекаат датум

Иако реформата на изборниот модел и воведувањето една изборна единица и отворени листи изминатиот период се најавуваа како едно од најважните прашања за вистинска...

Македонија една да е

РЕФОРМА ВО НАЈАВА ЗА СЛЕДНИТЕ РЕДОВНИ ИЗБОРИ Со реформа на изборниот модел и со воведување на моделот со кој Македонија би била една изборна единица...