Ознака: Зимски

Зимски саем на книгата

Под слоганот „Прекривка од топли зборови“, во сите книжарници на „Три“ и онлајн, традиционално започна Зимскиот фестивал на книгата што ќе трае до крајот...

Швајцарија прва земја со пет алпски злата на едни ЗОИ

Мишел Гисин го одбрани златото од Пјонгчанг во 2018 година во алпска комбинација за петта олимписка титула за Швајцарија на Игрите во Пекинг ЗИМСКИ ОЛИМПИСКИ...

Прво злато за Лара Гут-Бехрами

Швајцарската скијачка на минатите две ЗОИ, во Сочи и во Пјонгчанг, беше четврта во супервелеслалом. Таа има и две олимписки бронзи и е првата...

Подгответе го возилото за возење во зимски услови

ДОАЃА ПЕРИОД НА СТУД, ДОЖД, СНЕГ, МАГЛА... Облачното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја што паѓаат на коловозите, големите температурни разлики, како и зголеменото...

Пекинг – домаќин од летни до зимски игри

Некои познати места и луѓе се подготвуваат за најголемиот зимски спортски настан. Пекинг повторно ќе користи пет спортски објекти од ЛОИ, како дел од...

Без многу трансфери во тимовите што играат во ЛШ

Баерн, Пари сен Жермен, Барселона, Реал Мадрид, Челси, Манчестер сити, Борусија Дортмунд и Порто ќе ги продолжат натпреварите со фудбалерите од првиот дел од...

Зимски фестивал на книгата

Во книжарниците на „Три“ почна популарниот Зимски фестивал на книгата, кој се одржува секоја година. Настанот што традиционално ја заокружува читачката година и овој...

Со воз до најубавите зимски дестинации во Европа

Ова е период кога кај повеќемина се буди желбата да се посетат големите метрополи, но и шармантните планински села, каде што во помала мешаница,...

Зимскиот распуст да се искористи за решение на проблемот со учебниците

Иако во изминативе 12 години се испечатени учебници за околу 300 предмети, сепак голем е бројот на стручни предмети по кои учениците воопшто немаат...