Ознака: земјотресот

Само неколку месеци по земјотресот во Скопје пристигнала збирка од над...

Музејот на современата уметност – Скопје викендов одбележи 60 години од основањето. Во рамките на настанот, ексклузивно по 35 години, беше изложено уметничкото дело...

Изложби и сведоштва за земјотресот

Културниот центар „Јадро“ одбележува 60 години од катастрофалниот скопски земјотрес со два настана: „26 Јули, 1963“ - изложба на фотографии, видеопроекција и други сеќавања...

Во пет и седумнаесет

Шеесет години од земјотресот во Скопје Некој запиша: на дваесетишести јули илјададеветстотинишеесетитрета, во пет и седумнаесет, загина градот на Вардар. Каква страотна пресуда на природата, каква...

Утре почнува проектот „Скопје во пет и седумнаесет“ за 60 години...

Министерство за култура Со низа културни настани во рамките на проектот „Скопје во пет и седумнаесет“, Министерството за култура се вклучува во одбележувањето на 60-годишнината...

Справување со стресот од земјотресот во услови на криза од...

За жал, деновиве во Битола и околината ни се случи она од кое многумина стравуваа. И во неврзани разговори често се споменуваше т.н. хрватското...

„Преживеани спомени“ – филм во кој наши сограѓани евоцираат спомени од...

По повод 57 години од земјотресот По повод 57-годишнината од скопскиот земјотрес, на 26 јули (недела) со почеток во 21 часот, во организација на Кинотеката...

Земјотресот во Загреб оштети над 26.000 објекти

Во земјотресот што минатата недела го погоди Загреб се оштетени повеќе од 26.000 објекти, а неупотребливи се 1.900, соопшти Градската управа на главниот град...

Граѓаните ги напуштаат домовите поради земјотресот

Хрватска Во земјотресот што го погоди Загреб се повредени 27 лица, од нив 18 се потешко, а 14-годишното девојче е во критична здравствена состојба. Од...