Ознака: Земја

Резиденцијата ни на небо ни на земја

Претседател се избира на најдиректен можен начин и затоа, иако Македонија е парламентарна демократија, тој има легитимитет поголем и од претседателот на парламентот и...

Година како во земјата на чудата

Цинично настроените имаат доволно докази да констатираат дека ако во оваа година земјата не влезе во ЕУ (а остана некако недефинирано дали доби и...

Заев: Ќе имаме земја признаена од целиот свет

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандманот 32, е наместо Република Македонија, да стои Република Северна Македонија, освен...

Металург ќе се подготвува во земјата на светскиот првак

Металург за време на СП, во Франција треба да одигра тест-мечеви со тимови од Првата и од Втората француска лига, како и со Бидасоа,...

Југославија – земјата што ја нема

Лесно е да се претпостави дека оваа колумна нема да предизвика голем интерес, а и на тие што ќе ја прочитаат нема многу да...

НАСА: Ни пристига најголемиот студ во космичката ера

Научник на НАСА предупредува дека нè очекува најстрашното смрзнување во модерната историја и дека Земјата ќе се најде во ледена прегратка, бидејќи Сонцето влегува...

Се јавувам од една непозната земја

Насловот на моите писма до весникот „Нова Македонија“ ѝ припаѓа на категоријата традиционален, иако неговиот почеток не е поврзан со „Нова Македонија“. Оваа година...

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните...

Ветер со брзина над 95 километри на час го зафати скопскиот, но и источниот дел од земјава. Од УХМР информираат дека силен ветер од северен...