Ознака: Здружение

Доколку болеста Вилсон се открие навреме, пациентите може да имаат нормален...

Пациентите со ретката болест Вилсон да бидат видливи, лекарите навреме да ја дијагностицираат болеста затоа што доколку се открие во раната фаза, со терапија...

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за Здружението „Иван Михајлов- Битола”

Уставниот суд денеска одлучи да ја отфрли иницијативата со која се бараше поништување на Статутот и на Програмата на Здружението Културен Центар Иван Михајлов-...

Лога го потпиша решението со кое се одбива користењето на името...

Министерот за правда Кренар Лога го потпиша решението со кое се одбива употребата на името Иван Михајлов за истоименото здружение од Битола. Ваквата одлука...

Централен регистар: Барањето на здружението „Цар Борис Трети“ одбиено, недостасуваа документи

Централниот регистар попладнево соопшти дека е донесено решение со кое барањето за усогласување од страна на здружението „Цар Борис Трети“ од Охрид е одбиено...

Претепаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид бил...

Според бугарските медиуми Христијан Пендиков, претепаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, е пренесен во Бугарија со владиниот авион „Фалкон“, јавуваат бугарските...

Ад хок телото не се согласува да има здружение со име...

Владиното советодавно тело за употреба на имиња на историски личности на денешната седница не дало согласност за формирање здружение со името на Цар Фердинанд....

Го осудувам формирањето на секое здружение кое асоцира на најмрачното хитлеровско...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска повторно осуди формирање здруженија што се именуваат по личности поврзани со, како што рече – најмрачното минато во Европа –...

Евреите во Македонија се згрозени од регистрaцијата на здружението „Цар Борис...

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија се згрозени и навредени од регистрaцијата на здружението „Цар Борис Трети“ од Охрид и...

Ковачевски: Идната недела ќе се знаат идните чекори во врска со...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска најави дека идната недела ќе се знаат чекорите што евентуално ќе бидат преземени во врска со регистрацијата на здружението на...

„Икс на квадрат“ е реакција на недостигот од независна танцова сцена

Бобан Русески и Јована Зајкова се основачи на танцовото здружение „Икс на квадрат“. Тие неодамна ја промовираа својата танцова претстава „Парадоксот на Диоген“, а...