Ознака: Запад

Пропаднаа обидите на Западот да ја ограничи Русија, истакна Путин

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека не успеале обидите на Западот да ја задржи и изолира Русија. - Нашите противници продолжуваат да го снабдуваат неонацистичкиот...

Путин: Оружјето со голем дострел за Киев може да има „сериозни...

Рускиот претседател, Владимир Путин ѝ се закани на Европа со сериозни последици доколку на Украина ѝ се дозволи во иднина да користи прецизно оружје...

Лавров: Америка води не само хибридна, туку и директна војна против...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Вашингтон води „не само хибридна, туку и директна војна“ против Москва. - САД водат агресивна,...

Западот со манијакална упорност ја охрабрува Украина да се судри со...

Западот со манијакална упорност ја охрабрува Украина да го продолжи воениот конфликт, предупреди рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на седницата на Советот...

Ако Западот ни го конфискува имотот, исто ќе одговори и Москва,...

Москва ќе мора да прибегне кон симетрични мерки во случај Западот да одлучи да го конфискува рускиот државен имот, изјави рускиот амбасадор во САД,...

Полска бара Западот да ѝ достави на Украина ракети со долг...

Западот треба да воведе построги санкции против Русија и да го снабдува Киев со ракети со долг дострел како одговор на последното руско гранатирање...

Западот нема да успее да ја уништи Русија, го зголемуваме производството...

Рускиот претседател Владимир Путин за време на состанокот со припадниците на руската армија најави повеќекратно зголемување на производството на оружје. - Веќе кажав, видовме повеќекратно...

Русија е најголемата земја во светот, нема потреба да зема територија...

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денес повтори дека Русија не ја започнала војната во Украина, туку започнала „специјална воена операција“ во обид да ја...

Лавров: Западот сака прекин на огнот за да го снабди Киев...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Западот сака да постигне прекин на огнот во Украина за да ги снабди украинските војници...

Лавров го обвини Западот дека директно се бори против Русија во...

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. - Можете тоа...