Ознака: закерберг

ЕП со нов повик до Закерберг да сведочи за скандалот со...

Претседателот на Европскиот Парламент, Антонио Тајани, му испрати официјално писмо на Марк Закерберг повикувајќи го да сведочи за скандалот со Кембриџ Аналитика. Тоа е втор...

Закерберг денеска на сослушување во Конгресот за кршење на приватноста

Основачот на Фејсбук Марк Закерберг денеска и во среда лично ќе сведочи во Конгресот, првпат после скандалот со злоупотребата на податоци од „Кембриџ аналитика“,...

„Фејсбук“ во нови проблеми: Интерен допис разоткри циничен став кон корисниците

„Фејсбук“ денеска се соочи со нови проблеми откако во јавноста се појави интерен допис на еден од извршните директори во кој се заговара френетичен...

Закерберг ќе се појави пред Конгресот на САД

Извршниот директор и основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, ќе се појави пред Конгресот на САД да одговори на прашања во врска со приватноста и...

Закерберг ги призна грешките, најавува подобра заштита на податоците

Извршниот директор и основач на Фејсбук Марк Закерберг денеска ги призна грешките и најави чекори кон подобра заштита на податоците на корисниците по скандалот...