Ознака: „Еуростандард банка“

Штедачите од Еуростандард банка пред Пендаровски побараа целосно парично обесштетување

Претседателот, Стево Пендаровски, оствари средба со преставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка. На средбата преставниците на здружението го запознаа претседателот Пендаровски со...

Трифун Костовски бара да се даде предност на истрагата за Еуростандард...

Сопственикот на пропадната Еуростандард банка, Трифун Костовски, го повикува Јавното обвиителство да даде предност на истрагата што е поведена и таа да заврши, во...

Уставниот суд одлучи во корист на штедачите од „Еуростандард банка“

Уставниот суд денеска го укина ставот 3 од членот 163 од Законот за банките со кој се овозможува приоритет на побарувањата на Фондот за...

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат разрешување на Бесими

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи”, во петокот поднело барање за разрешување на министерот за финансии Фатмир...

Оштетените штедачи од Еуростандард банка протестираат пред Уставен

Oштетените депоненти на Еуростандард банка протестираат пред Уставниот суд во надеж дека, како што истакнуваат, ќе преовлада правдата и ќе победи правната држава. Уставниот суд...

Здружение на оштетени штедачи на Еуростандард банка: Оставени сме на работ

Од Здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банка реагираат дека со затворањето на банката тие се оставени без лични парични средства. - Се работи за...

Отворена истрага против четири лица за стечајот на Еуростандард банка

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истрага против четири лица за кои постои сомнение дека сториле...

Оштетените штедачи на Еуростандард банка бараат приоритетно постапување на Уставниот суд

Приоритетно постапување на Уставниот суд во случајот со пропаѓањето на Еуростандард банка бара Здружението на оштетени штедачи на банката. - Оштетените депоненти се обраќаат до...

Обвинителството има отворено два предмета за „Еуростандард банка“

Основното јавно обвинителство има отворено два случаја за стечајот на „Еуростандард банка“, соопшти државниот обвинител Љубомир Јовевски за време на Надзорната расправа во Комисијата...

Во време на пандемија оставени сме на немилост на државата

Оштетените штедачи од Еуростандард банка порачуваат Покрај надлежностите, Народна банка има и неограничени права и овластувања од издавање на дозвола за работа на банка, контроли...